KİMER (Komşu İletişim Merkezi)

444 4 578

SAĞLIK HİZMETLERİ

Ücretsiz Ambulans Hasta Nakilden Nasıl Faydalanılır?

Kartal'da ikamet eden, özellikle yaşlı ve yatalak hastalarımız, evden hastaneye veya hastaneden eve nakilde ambulans talepleri için 444 4 578'den randevu alarak faydalanabilir. Ambulanslarımız hafta içi mesai saatleri dâhilinde şehir içinde ücretsiz olarak hizmet vermektedir.


Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde; Kartal ilçe sınırları içinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarının birinci sınıflarında eğitim gören öğrencilerin, ağız ve diş muayenesi ücretsiz olarak yapılmakta; koruyucu hekimlik uygulamaları ile ağız hijyeni, doğru ve yeterli diş fırçalama ve sağlıklı beslenme eğitimi verilmektedir.

İlçemizde yaşayan ve sosyal yardım alan vatandaşlarımızın 4 – 12 yaş aralığındaki çocuklarının süt dişleri muayene ve tedavi hizmetleri merkezimizce ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Engelli vatandaşlarımıza genel anestezi altında ağız ve diş sağlığı tedavisi hizmeti sunulmaktadır.

  • 2014 yılından bu zamana (Mart 2024 dâhil) merkezimize başvuran toplam hasta sayısı; 65466 dır.
  • Engelli hasta ameliyatlarına 2016 yılının Ekim ayında başlanmış olup, 2023 yılı Nisan ayı sonu dâhil ameliyatı yapılmış engelli hasta sayısı 483; muayenesi gerçekleştirilen hasta sayısı ise 1250 dir.
  • 2014 – 2015 eğitim öğretim yılı itibariyle okul taramalarına başlanmış olup, ilk ve orta dereceli okullara yönelik her yıl gerçekleştirilen ağız ve diş sağlığı tarama faaliyetleri sonucu 50.601 öğrencinin taraması yapılmıştır.
  • Günlük ortalama hasta sayısı, hekim başına 20 hasta
  • Haftalık ortalama hasta sayısı, hekim başına 100 hasta
  • Ameliyatı yapılan engelli hastaların haftalık ortalama sayısı 6 – 7 hasta
  • Muayenesi gerçekleştirilen engelli hastaların haftalık ortalama sayısı 15 hastadır.
  • Merkezimizde mesul müdür dâhil 3 diş hekimi, 1 pedodonti uzmanı ve 1 anestezi uzmanı ile hizmet verilmektedir.

Sağlık Bilgilendirme Seminerleri

Önleyici ve koruyucu sağlık anlayışımız gereği çok sayıda ücretsiz bilgilendirme seminerleri düzenliyoruz. İlçemizde yer alan bir çok sağlık kuruluşuyla ortaklaşa düzenlediğimiz sağlık seminerleri koruyucu sağlık politikamızı görünür kılıyor. İlkyardım, organ bağışı, tüp bebek, omurilik eğriliği vb çok sayıda bilgilendirme toplantısıyla birçok Kartallıya ulaşıyoruz.

İlçemizde doktor öğretmen vatandaş vb birçok kişiye skolyoz hastalığına yönelik eğitim verdik. Skolyoz hastalığının belirtileri ve süreci hakkında bilgi sahibi yaparak koruyucu hekimlik hizmeti sağlıyoruz.

İki gün süreli solunum fonksiyonları testi yaptığımız 500 vatandaştan 30 yaş altında olanların %25'inde KOAH riski tespit edildi. Solunum fonksiyonları testinde KOAH riski taşıyan vatandaşlarımızın %60'ı erkek, %40'ını kadınlar oluşturuyor. KOAH riskini taşıyan vatandaşlarımızın % 70'i sigara içiyor. Sağlık personelimiz yapılan test sonucunda risk taşıyan vatandaşlarımızı gerekli sağlık kuruluşlarına yönlendirdik.


Hangi Taramalar Yapılmaktadır?

“Anemiye Dikkat” kampanyası kapsamında ilçemizde eğitim veren tüm ilköğretim okulları 1.sınıf öğrencilerine Anemi taraması yaptık. 5 bin öğrencinin kan ve idrar numunesi, sağlık personelimiz tarafından incelenerek, gerekli görülen öğrenciler sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.

Anemi (kansızlık) nedeni demir eksikliği, alyuvar yapımının normalin altında oluşu, alyuvar yıkımının ve kaybının normalden fazla olması en önemli sebepler arasında sayılır. B12 vitamininin eksikliği, folik asid eksikliği, bozuk alyuvar kemik iliğini istila eden kimi hastalıklar (kanser hücreleri) da aneminin sebepleri olarak bilinir. Anemi çeşitli ve kendine has belirtiler ortaya çıkarır. İlk göze çarpan belirti solukluktur. Bu, en çok dudaklar, göz kapaklarının iç kısımları, avuç içlerinde kendini belli eder. Çarpıntı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık diğer büyük belirtiler arasında yerini alır. Önleyici tedavi ve sağlık anlayışının yerleşmesi için ailelere çocuklarına en az yılda bir kez kan sayımı yaptırmalarını ve çocuklarının beslenmelerine dikkat etmelerini öneriyoruz.

Detaylı Bilgiler için 444 45 78 arayabilirsiniz