Buradasınız : Anasayfa  > Hizmetler  > Sağlik Hizmetleri
Sevgili Kartallılar,


Sağlık hizmetleri, birey, aile, toplum işbirliğini gerektirir. Bu hizmetlerde başarı, ekip çalışması ile olanaklıdır. Türkiye'de halk sağlığına yönelik sağlık sorunları ile ilgili tanımlayıcı çalışmalar, söz konusu işbirliğiyle yapılmayı beklemektedir. Sorunların çözümüne ve sonuçlarına yönelik uygulama ve değerlendirmelerin yapıldığı çalışmalar, sağlık sorunlarının erken dönemde belirlenmesi ve çözümlenmesini getirecektir. Halk hizmetleri, disiplinler arası ve kurumlar arası ilişkilerle yürütülür. Bu anlamda bizler de yerel yönetim olarak çalışmalarımızı, halk sağlığına yönelik kurumsal işbirliği ve kampanyalar üzerinden yürütüyoruz. Bugüne kadar, yıl boyu ücretsiz sünnet kampanyamızla on bini aşkın çocuğumuza ulaşırken de, yetişkin sağlık eğitimi seminerleri verirken de, halk sağlığını öncelikli kıldık. Pek tabii, halka dönük bilinçli ve öngörülü sağlık projeleriyle, bireysel ve toplumsal gelişimin koşullarını da oluşturmuş oluyoruz. Öyle ki halk sağlığına yönelik politikalarımız, bilgi kadar toplumsal duyarlılığın dolayısıyla bilincin ürünüdür. Kartal Belediyesi olarak sorumlu bir kurumsallıkla, toplum sağlığına yönelik çalışmalara hayat vermeye devam ediyoruz.

Op. Dr. Altınok ÖZ
Kartal Belediye Başkanı
Hasta Muayeneden Nasıl Faydalanırım?


Muayene olmak için gelen hastalarımız, hasta kayıt işlemleri tamamladıktan,sonra poliklinik doktorlarına yönlendirilir. Doktorumuzun uygun görmesi durumunda laboratuar birimimizde gerekli tetkikleri yapılan hastalarımız, muayene işleminden ücretsiz olarak yararlanır.

Bilgi İçin : (0216) 353 91 61

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?


Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü'ne gelen vatandaşlarımız, doktor muayenesinden sonra iki resim ve kimlik fotokopisiyle belediye meclisince belirlenen ücreti yatırarak sağlık raporu alabilir. İş, ehliyet ve spor merkezi başvuruları yapacak vatandaşlarımızın gerekli muayeneleri, tahlilleri tamamlandıktan sonra sağlık raporu verilir.

Bilgi İçin : (0216) 353 91 61Ücretsiz Sünnet Kampanyası'ndan Nasıl Faydalanırım?


“Toplu sünnet” uygulamalarında uygun sağlık koşullarının sağlanamadığı, düşük gelir düzeyi gözetilerek kimi koşullarda ailelerin, çocukların rencide edildiği uygulamalar yerine herhangi bir gelir düzeyi ön koşulu ileri sürmeden, 'herkese yıl boyu ücretsiz sünnet' projesiyle hizmet anlayışımızı çok daha kapsayıcı bir amaca taşıyoruz. Hijyenik olmayan şartlarda yapılan toplu sünnet uygulamaları, çocuklarımızın tüm yaşamlarını fiziksel, ruhsal olarak olumsuz yönde etkileyecek riskler taşıyor.

Toplu sünnetlerde teknik açıdan çok sayıda steril alet bulundurma gibi bir durum söz konusu olmadığı için, çocuklarımızın Hepatit B-C, AIDS vb birçok bulaşıcı kan hastalığına yakalanma riski mümkündür. Toplum sağlığı, bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığından bağımsız değildir. Toplam 74 milyon olan nüfusun yarısı sünnet operasyonu geçiriyor. Kimisi sağlıklı ve ehil ellerde, kimisi de tıbbi bilgiden yoksun ellerde, dolayısıyla böylesine hayati bir operasyon, keyfi uygulamalara bırakılamayacak düzeyde önem taşımaktadır. Bu anlamda Yıl boyu ücretsiz cerrahi sünnet kampanyasıyla gözettiğimiz halk sağlığına dönük uygulamaların genel sağlık politikası kapsamına alınmasını amaçlıyoruz. Aynı zamanda Kartal Belediyesi, her yıl sünnet şöleni düzenleyerek, sünnet operasyonlarının tıbbi yönü kadar geleneksel yönünü de önemsiyor. Kampanyadan yararlanmak isteyen Kartallılar, çocuğa ait ikametgah ve kimlik ile Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü'ne başvurabilir, kaydını yaptırabilir ve müdürlüğümüzden aldığı sünnet kıyafetleri ile birlikte anlaşmalı hastanelerde çocuklarını sünnet ettirebilirler.

Bilgi İçin : (0216) 353 91 61-71

Hangi Tıbbi Tahliller Yapılmaktadır?


Doktor muayenesi sonrasında laboratuarımızda tıbbi tahliller uzman personellerimiz tarafından yapılmaktadır.

Açlık Kan Şekeri, T.Kollesterol, Trıglıserid, HDL-KOL, LDL-KOL, ÜRE, SGOT, SGPT, ASO, CRP, RF, Hemogram,

Sedim, Tam İdrar Tahlili, HBsAg, Kan Grubu tahlilleri, doktor muayenesi sonrasında gerekli tetkikler yapılmaktadır.

Bilgi İçin : (0216 )353 91 61Doktor reçetesi ile gelen bütün vatandaşlarımıza ücretsiz olarak hemşirelik hizmeti veriyoruz. Enjeksiyon, EKG (Kalp grafisi), pansumanın da arasında olduğu hemşirelik hizmetlerini halkımıza ücretsiz sağlıyoruz.

Evde Hemşirelik Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?


Kartal'da ikamet eden yatalak veya 65 yaş üstü hastalarımıza mesai saatleri dahilinde evde serum, enjeksiyon, pansuman gibi hizmetleri ücretsiz olarak sağlıyoruz.

Bilgi İçin : (0216 )353 91 61Defin Raporu Hangi Kurumlardan Alınır?


Vefat olayı evde meydana gelmişse; cenazesi olan vatandaşlarımız ölen kişiye ait Nüfus cüzdanı aslı, aslı yoksa nüfus kayıt örneği ile Belediyemiz Sağlık,İşleri Müdürlüğü'ne müracaat edebilir ya da (0216) 280 60 00 no'lu telefondan bize ulaşabilir.

Görevli doktorumuzla birlikte en kısa sürede verilen adrese gelerek, “Gömme İzin Kâğıdı'nı” yerinde düzenliyoruz.

Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü'nden alınan “Gömme İzin Kâğıdı” ile Kartal Cenaze İşleri Şefliği'ne müracaat edilebilir.

Yurt dışından gelen cenazeler için; havalimanı doktorunun düzenleyeceği defin raporu alınır.

Adli Tıp Morgu'nda bulunan cenazeler için; Adli Tıp Kurumu'nun düzenleyeceği “Gömme İzin Kâğıdı” alınır.

Bilgi İçin : (0216 )280 60 00Ücretsiz Ambulans Hasta Nakilden Nasıl Faydalanılır?


Kartal'da ikamet eden, özellikle yaşlı ve yatalak hastalarımız, evden hastaneye veya hastaneden eve nakilde ambulans talepleri için 353 91 81 ALO AMBULANS servisimizden randevu alarak faydalanabilir. Ambulanslarımız hafta içi mesai saatleri dâhilinde şehir içinde ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Bilgi İçin : (0216) 353 91 81Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi


Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 6–12 yaş aralığında olup Kartal’da ikamet eden çocuklara ve Türkiye geneli tüm engelli yurttaşlarımıza hizmet vermektedir.

Bilgi İçin : (0216) 517 00 15Sağlık Bilgilendirme Seminerleri


Önleyici ve koruyucu sağlık anlayışımız gereği çok sayıda ücretsiz bilgilendirme seminerleri düzenliyoruz. İlçemizde yer alan bir çok sağlık kuruluşuyla ortaklaşa düzenlediğimiz sağlık seminerleri koruyucu sağlık politikamızı görünür kılıyor. İlkyardım, organ bağışı, tüp bebek, omurilik eğriliği vb çok sayıda bilgilendirme toplantısıyla çok sayıda Kartallıya ulaşıyoruz.

İlçemiz okullarında görevli 200 beden eğitimi öğretmenine, skolyoz hastalığına yönelik eğitim verildi. Öğretmenlerimizi, skolyoz hastalı-ğının belirtileri ve süreci hakkında bilgi sahibi yaparak koruyucu hekimlik hizmeti sağlıyoruz.Omurga Eğirliği Tanısı Nedir?


Skolyoz çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Doğuştan, Polio (çocuk felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bağlı olarak kasların felci sonucunda da oluşabildiği gibi bilinmeyen bir nedenle de ortaya çıkabilir. Çocuk yaşlarda karşılaşılan hastalığa gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, şeker hastalığı, bazı vitamin eksikliklerinin neden olduğu da düşünülmektedir.

İlçemiz okullarında görevli 200 beden eğitimi öğretmenine, skolyoz hastalığına yönelik eğitim verildi. Öğretmenlerimizi, skolyoz hastalığının belirtileri ve süreci hakkında bilgi sahibi yaparak koruyucu hekimlik hizmeti sağlıyoruz.Akciğer Hastalığı Nedenleri?


İki gün süreli solunum fonksiyonları testi yaptığımız 500 vatandaştan 30 yaş altında olanların %25'inde KOAH riski tespit edildi. Solunum fonksiyonları testinde KOAH riski taşıyan vatandaşlarımızın %60'ı erkek, %40'ını kadınlar oluşturuyor. KOAH riskini taşıyan vatandaşlarımızın % 70'i sigara içiyor. Sağlık personelimiz yapılan test sonucunda risk taşıyan vatandaşlarımızı gerekli sağlık kuruluşlarına yönlendirdi.

Sigara içen her 5 kişiden birinde görülen KOAH, sigaraya erken yaşta başlayanlarda 30'lu yaşlardan sonra görülmeye başlıyor. Hastalık, sigara dışında meslek nedeniyle zararlı gazlar, tozlar sonucu oluşan dumanın solunması nedeniyle de oluşabiliyor.Anemi (Kansızlık) Nedir?


“Anemiye Dikkat” kampanyası kapsamında ilçemizde eğitim veren tüm ilköğretim okulları 1.sınıf öğrencilerine Anemi araması yaptık. 5 bin öğrencinin kan numunesi, sağlık personelimiz tarafından incelenerek, gerekli görülen öğrenciler sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.

Anemi (kansızlık) nedeni demir eksikliği, alyuvar yapımının normalin altında oluşu, alyuvar yıkımının ve kaybının normalden fazla olması en önemli sebepler arasında sayılır. B12 vitamininin eksikliği, folik asid eksikliği, bozuk alyuvar kemik iliğini istila eden kimi hastalıklar (kanser hücreleri) da aneminin sebepleri olarak bilinir. Anemi çeşitli ve kendine has belirtiler ortaya çıkarır. İlk göze çarpan belirti solukluktur. Bu, en çok dudaklar, göz kapaklarının iç kısımları, avuç içlerinde kendini belli eder. Çarpıntı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık diğer büyük belirtiler arasında yerini alır. Önleyici tedavi ve sağlık anlayışının yerleşmesi için ailelere çocuklarına en az yılda bir kez kan sayımı yaptırmalarını ve çocuklarının beslenmelerine dikkat etme-lerini öneriyoruz.

Bilgi İçin : (0216 )353 91 61

Sosyal Ağlar