Buradasınız : Anasayfa  > Haberler


BAYRAM DEMİRKOL PARKI’NDA “KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” DERSİ

6.7.2018 14:16:22
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Temmuz ayı etkinlikleri kapsamında Yakacık Bayram Demirkol Parkı’nda “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği” konulu açık derse ev sahipliği yaptı.

Kartal Belediyesi ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan ve 4 oturumdan oluşan açık derslerin ilki Yakacık Bayram Demirkol Parkı’nda gerçekleştirildi. “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği” adlı ilk dersi, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi meteoroloji mühendisi Adil Tek verdi. İstanbul’da geçtiğimiz yaz yaşanan dolu felaketinin görüntülerini göstererek derse başlayan Tek, küresel ısınmanın gitgide büyüyen sonuçları olduğunu söyledi. Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan’ın yanı sıra; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Ali Apaydın, Gökhan Yüksel, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri; Yusuf Altay, Mehmet Tirgil, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Uçar, Park ve Bahçeler Müdürü Cemal Şahan, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’ın da dinleyici olarak katıldığı açık dersin sonunda Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, Kartallı vatandaşların sorularını cevaplandırdı.

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Temmuz ayı etkinleri kapsamında hazırladığı ve Yakacık Bayram Demirkol Parkı’nda 4 oturumdan oluşan açık dersler verilmeye başlandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan projenin ilk dersi ise “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği” oldu. Havuzlu Park olarak da bilinen Yakacık Bayram Demirkol Parkı’nda Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi meteoroloji mühendisi Adil Tek tarafından verilen derse, Kartallı vatandaşlar da ilgi gösterdi. Sıcak havaya rağmen parkın nispeten serin ortamında ders vermekten dolayı mutlu olduğunu belirten Tek, geçtiğimiz yaz gerçekleşen dolu felaketinin ardından, vatandaşlar arasında bu konuya olan ilginin ve farkındalığın arttığını söyledi. Dolu felaketi ile ilgili kısa bir film izleten Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, sunum eşliğinde “Küresel Isınmanın” nasıl meydana geldiğini anlattı. Bilimsel veriler eşliğinde atmosferdeki sera gazlarının nasıl dünyanın daha fazla ısınmasına neden olduğunu açıklayan Tek, geçtiğimiz yüzyılda en sıcak yılın 2016 da gerçekleştiğini söyledi. 2004 yılında verdiği bir konferansta en sıcak yıl olarak 1998 yılının öne çıktığını ancak şu andaki rakamların çok daha yüksek çıktığını kaydeden Tek, “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği”nin Türkiye için çok fazla sonuçları olacağını söyledi. Örneğin mevcut limanların yükselen deniz suyu nedeniyle maliyetlerinin artabileceğini ve gitgide artan yağışların olacağını kaydeden Adil Tek, Türkiye’nin güney bölgelerinde de çölleşme ve kuraklık yaşanabileceğini söyledi. Küresel ısınma hızının artması ihtimalinin de olduğunu kaydeden Tek, sera gazlarının önlenmesi konusunda ormanların ve okyanusların kuyu görevi gördüğünü ve karbondioksit gazını hapsettiğini söyledi. 

Yaklaşık 1.5 saat süren dersin soru cevap kısmında ise Adil Tek, merak edilen konuları aydınlattı. Ders alanını; parkın dışındaki yüksek bir duvarın arkasından izleyen vatandaşın da soru sorması ilgi çekerken söz alan Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Yusuf Altay, Kartal’daki park yatırımlarının ne denli önemli olduğunun bu ders ile ortaya çıktığını söyledi. 

Dersin soru cevap kısmının bitmesinin ardından Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan, katkılarından dolayı Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi meteoroloji mühendisi Adil Tek’e teşekkür ederek kendisine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına plaket takdim etti. 


BAYRAM DEMİRKOL PARKI’NDA “KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” DERSİ (1).JPGBAYRAM DEMİRKOL PARKI’NDA “KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” DERSİ (2).JPGBAYRAM DEMİRKOL PARKI’NDA “KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” DERSİ (3).JPGBAYRAM DEMİRKOL PARKI’NDA “KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” DERSİ (4).JPG
BAYRAM DEMİRKOL PARKI’NDA “KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” DERSİ (5).JPG

  
LÖSEV’İN MİNİK KAHRAMANLARI, KARTAL BELEDİYESİ MASAL MÜZESİ’NDE
19.07.2018
KARTAL BELEDİYESİ’NDEN %100 ELEKTRİKLİ OTOMOBİL İLE ÇEVRE HİZMETİ
18.07.2018
“AÇIK DERS” SERİSİNİN İKİNCİSİ BAYRAM DEMİRKOL PARKI’NDA GERÇEKLEŞECEK
17.07.2018
MAHALLE BİRİM BAŞKANLARI VE MECLİS ÜYELERİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
16.07.2018
15 TEMMUZ’DA KARTAL’DA ŞEHİT VE GAZİLER ONURUNA YEMEK VERİLDİ
16.07.2018
KARTAL’IN GERİ DÖNÜŞÜM ATIKLARI, İÇERİSİNDE BİLGİ BARINDIRIYOR
13.07.2018
KARTAL BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ YAZ SEZONU ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ
13.07.2018
KARTAL BELEDİYESİ “ASANSÖR PERİYODİK KONTROL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRDİ
13.07.2018
SREBRENİTSA ANMASI, CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN KATILIMIYLA KARTAL’DA GERÇEKLEŞTİ
12.07.2018
YELKEN YAZ OKULU’NDA ÇOCUKLARIN YELKENLERİ RÜZGÂRLA DOLUYOR
12.07.2018

Tüm Haberler ve Arama için tıklayınız

Alo Belediye
  • Alo Belediye :444 4 578
  • Alo Zabıta: 280 58 88
  • Alo Çevre: 280 60 60
  • Alo Temizlik: 280 62 62
  • Alo Ruhsat: 280 56 43
  • Alo Veteriner: 280 63 93


İştirakler
  • Kartursaş
  • Karyapsan
  • Kartansaş