Buradasınız : Anasayfa  > Haberler


SANATÇI METİN ÖZÜLKÜ İŞİTME ENGELLİLER ORKESTRASIYLA AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTI

16.4.2018 15:01:59
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Türkiye’de bir ilk olan Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası, yeni konserini Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenledi. Kalabalık bir davetli topluluğunun dinlediği konserde, ünlü besteci ve yorumcu Metin Özülkü de sahne alarak işitme engelliler ile birlikte şarkılar söyledi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün de izlediği konserden önce ise Fox TV adlı televizyon kanalı, hem orkestra üyeleri hem de Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ile röportaj gerçekleştirdi. 


Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi, yine anlamlı bir etkinliğe sahne oldu. Kurulduğu günden beri Türkiye’de ilk olma özelliğini koruyan Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası, verdiği konser ile yine gönülleri fethetti. Pazar günü gerçekleşen konseri Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Meclis Üyeleri, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Ali Kemal Özdemir, birim müdürleri, engelli aileleri ve vatandaşlar izledi. Doç. Dr. Mehmet Ali Özdemir’in yönetiminde sahneye çıkan orkestra, duymadan çaldıkları notalar ile orkestra uyumunu yakalamayı başardı. Yaklaşık 1.5 saat süren konserde, solo eserleri de büyük bir ustalıkla yorumlayan Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası, dinleyicilerden tam not aldı. 

İşitme Engelliler Orkestrası’nın başarısı, bir televizyon kanalının da dikkatini çekti. Konser öncesi röportajlar gerçekleştiren Fox TV televizyon kanalı, hem orkestra üyelerine hem de Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e mikrofon uzattı. İşaret diliyle iletişim kurabilen orkestra üyelerinin duygularını tercüman aracılığı ile kayda alan Fox TV’ye konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, işitme engellilerin, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Özdemir’in verdiği eğitim ve kurduğu özel nota sistemi ile eğitildiğini belirterek çeşitli etkinliklerde sahne aldıklarını söyledi. İşitme engelliler futbol takımının da şampiyon olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Altınok Öz, bu şekilde engellilerin de sosyal hayatta yer almasının sağlandığını ve belediye olarak buna destek vermekten mutlu oldukları söyledi. 

Konserin başlamasının ardından ise orkestra; renklere ve şekillere dayalı özel nota sistemini kullanarak şarkıları çalmaya başladı. Konserin son bölümünde ise Türk Pop müziğinin en önemli besteci ve yorumcularından biri olan Metin Özülkü, İşitme Engelliler Orkestrası ile birlikte iki şarkı söyledi. Orkestranın uyumunu çok beğendiğini ve böyle anlamlı bir projeye katkı vermekten onur duyduğunu söyleyen Özülkü’ye Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz de teşekkür etti. Ünlü sanatçıya Kartal heykelciği takdim etmek üzere sahneye çıkan Başkan Altınok Öz, orkestranın çocuk üyelerini yanına çağırarak sanatçı Metin Özülkü’ye heykelciği çocukların takdim etmesini sağladı. 

İlk konserini 2015 yılında veren Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası,  20 işitme engelli bireyden oluşuyor. Ksilofon, klavye, gitar, bas gitar, davul ve perküsyon enstrümanların yer aldığı orkestra, 2004 yılında Doç. Dr. Mehmet Ali Özdemir tarafından geliştirilen “Renkler ve Şekillerle Çalgı Öğretimi” metodunu kullanıyor. 

Kartal Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde “İşitme Engelliler Orkestrası”nın kurulması ile Kasım 2014 tarihinde sadece 2 işitme engelli ile çalışmalara başlayan orkestra, Doç. Dr. Mehmet Ali Özdemir’in yönetiminde Sevim Özdemir, Fırat İkisivri ve Mert Kopuz’dan oluşan öğretmen kadrosu ile yürütüldü. Kısa sürede 14 kişiye ulaşan üye sayısı ile orkestra düzeneği kurulurken farklı çalgı gruplarına ayrılarak başlangıçta haftada 2 saat çalışma yapıldı ve ksilofon grubu, (bas, alto ve soprano) 5 kişi, 1 bateri, 2 klavye, 4 bendir 1 cajon 1 bas gitar ve 1 gitardan oluşan orkestra oluşturuldu. 8 ile 54 yaş aralığındaki bireylerden oluşan orkestra, genel olarak az veya orta gelir seviyesindeki vatandaşlardan oluşturuldu.

Repertuvar olarak halk ezgilerinin yanı sıra; Dede Efendi gibi sanat müziği ve Mozart, Bach gibi batı müziği bestecilerin eserlerine yer veren Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası’nın kuruluş amaçları arasında ise şu prensipler yer alıyor. İşitme engellilerin müzik yapabileceklerinin ortaya konması, bireylerin birlikte iş yapma becerilerin geliştirilmesi, bireylerin toplum içerisinde özgüvenlerinin gelişmesine katkı sağlanması, bireysel ve sosyal anlamda gelişimlerine katkının sağlanması, sanatın ve müzik sanatının her alanda kullanılabilirliğinin öne çıkartılması…

2018 yılında orkestra üye sayısı 20 kişiye ulaşırken gitar, bas gitar gibi çalgıların da öğretimine başlandı. Repertuvarını da yenileyen orkestra, Türkiye’de ve dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. SANATÇI METİN ÖZÜLKÜ İŞİTME ENGELLİLER ORKESTRASIYLA AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTI (1).JPGSANATÇI METİN ÖZÜLKÜ İŞİTME ENGELLİLER ORKESTRASIYLA AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTI (2).JPGSANATÇI METİN ÖZÜLKÜ İŞİTME ENGELLİLER ORKESTRASIYLA AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTI (3).JPGSANATÇI METİN ÖZÜLKÜ İŞİTME ENGELLİLER ORKESTRASIYLA AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTI (4).JPG
SANATÇI METİN ÖZÜLKÜ İŞİTME ENGELLİLER ORKESTRASIYLA AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTI (5).JPGSANATÇI METİN ÖZÜLKÜ İŞİTME ENGELLİLER ORKESTRASIYLA AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTI (6).JPGSANATÇI METİN ÖZÜLKÜ İŞİTME ENGELLİLER ORKESTRASIYLA AYNI SAHNEYİ PAYLAŞTI (7).JPG

  
LÖSEV’İN MİNİK KAHRAMANLARI, KARTAL BELEDİYESİ MASAL MÜZESİ’NDE
19.07.2018
KARTAL BELEDİYESİ’NDEN %100 ELEKTRİKLİ OTOMOBİL İLE ÇEVRE HİZMETİ
18.07.2018
“AÇIK DERS” SERİSİNİN İKİNCİSİ BAYRAM DEMİRKOL PARKI’NDA GERÇEKLEŞECEK
17.07.2018
MAHALLE BİRİM BAŞKANLARI VE MECLİS ÜYELERİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
16.07.2018
15 TEMMUZ’DA KARTAL’DA ŞEHİT VE GAZİLER ONURUNA YEMEK VERİLDİ
16.07.2018
KARTAL’IN GERİ DÖNÜŞÜM ATIKLARI, İÇERİSİNDE BİLGİ BARINDIRIYOR
13.07.2018
KARTAL BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ YAZ SEZONU ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ
13.07.2018
KARTAL BELEDİYESİ “ASANSÖR PERİYODİK KONTROL BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRDİ
13.07.2018
SREBRENİTSA ANMASI, CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN KATILIMIYLA KARTAL’DA GERÇEKLEŞTİ
12.07.2018
YELKEN YAZ OKULU’NDA ÇOCUKLARIN YELKENLERİ RÜZGÂRLA DOLUYOR
12.07.2018

Tüm Haberler ve Arama için tıklayınız

Alo Belediye
  • Alo Belediye :444 4 578
  • Alo Zabıta: 280 58 88
  • Alo Çevre: 280 60 60
  • Alo Temizlik: 280 62 62
  • Alo Ruhsat: 280 56 43
  • Alo Veteriner: 280 63 93


İştirakler
  • Kartursaş
  • Karyapsan
  • Kartansaş